Soubory cookie nám pomáhájí v kvalitním a bezproblémovém provozu webových stránek. Používáním našich stránek vyjadřujete plný souhlas s použitím souborů cookie.

Akceptuji

Průvodce zkratkami pro označování listových čajů.

FGFOP, OP ….Co to tedy je vlastně za zkratky?
Je to klasifikace čaje dle velikosti listu, odrůdy, způsobu mechanického zpracování listu a typu čajového listu, kterou používají experti pro označení čaje. Tyto zkratky jsou počáteční písmena anglických termínů. Neexistuji jednotné mezinárodní standardy pro označování čajů a v různých zemích se tak označení může lišit.

Zde jsou uvedené nejčastěji používané  zkratky: 

S (Souchong )
Velké listy, srolované podél délky listu.

PS (Pekoe Souchong)
Krátké a drsné lístky

P (Pekoe )
Krátké a drsné lístky bez tipsů *

FP (Flowery Pekoe)
Čajový list, srolovaný do kuličky             

OP (Orange Pekoe)
Dlouhé, ostré lístečky (větší než FOP), srolované podél osy. Sklízí se, když jsou pupeny rozvinuté. OP zřídka obsahuje tipsy.  Například námi nabízený CEYLON OP1.

FOP (Flowery Orange Pekoe ) 
Kvalitní čaj s obsahem výhonků a nejlepších prvních listů. Patří k lepším standardům většiny plantáží. Vyšší počet tipsů ukazuje na vyšší kvalitu čaje.

GFOP (Golden Flowery Orange Pekoe ) 
Je to čaj FOP  s „golden tips“, tedy s tipsy zlatavé barvy

TGFOP (Tippy Golden Flowery Orange Pekoe ) 
Čaj s větším obsahem „golden tips“. Například námi nabízený DARJEELING TGFOP.

FTGFOP (Finest Tippy Golden Flowery Orange Pekoe)
Čaj FOP velmi vysoké kvality

SFTGFOP (Special Finest Tippy Golden Flowery Orange Pekoe)
Nejkvalitnější FOP čaj a velkým obsahem „golden tips“. Toto označení se používá pouze pro nejkvalitnější čaje vyrobené s výjimečnou péčí.

U zkratek se ještě mohou objevovat číslice nebo písmena 1, A, Sp., které blíže udávají, nakolik jsou lístky svinuté nebo jak je velký podíl tipsů v čaji.

 * „Tips“ je z anglického jazyka pocházející označení ještě nerozvinutých pupenů čajových listů. Tips je celý pokrytý bílým chmýřím a přiléhá k němu první čajový lístek, zvaný orange pekoe. Při fermentačním procesu získávají tipsy zlatavou barvu. Čaje s vysokým obsahem tipsů patří k čajům nejvyšší kvality.


Odběr novinek